Skip to content

1824 Riverside Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 8, 2021

Property Information

Block34305
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageFZ

Building Details

Building Class16
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,648
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,600
14%
Improvement Value:$120,800
86%
Total Assessment$140,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,145+4.2%
2024$7,816+0.3%
2023$7,796+0.3%
2022$7,771+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft2,216DeedBook 6215, Page 929Recorded4/7/2015

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4817, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1926