Skip to content

1812 Riverside Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1914

Last Sale Price
$95,500
Last Sale Date
Aug 24, 1999

Property Information

Block34305
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageFZ

Building Details

Building Class27
DescriptionF3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,726
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,200
25%
Improvement Value:$59,300
75%
Total Assessment$79,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,612+4.2%
2024$4,426+0.3%
2023$4,415+0.3%
2022$4,400+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$95,500
DeedBook 3671, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1914