Skip to content

1706 Riverside Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1928

Last Sale Price
$179,000
Last Sale Date
Jul 11, 2005

Property Information

Block34306
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageFZ

Building Details

Building Class16
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,528
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,200
18%
Improvement Value:$84,800
82%
Total Assessment$104,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,033+4.2%
2024$5,790+0.3%
2023$5,775+0.3%
2022$5,756+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 5182, Page 37

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4586, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1928