Skip to content

64 Abernethy Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1929

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Aug 30, 2012

Property Information

Block36101
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,496
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,600
39%
Improvement Value:$83,300
61%
Total Assessment$136,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,942+4.2%
2024$7,621+0.3%
2023$7,602+0.3%
2022$7,577+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 6155, Page 521

Property Sale

Sale
$119,500
DeedBook 3657, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1929