Skip to content

76-78 Sanhican Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1950
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 11, 2005

Property Information

Block34403
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageFZ

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings14
Zoning---
Sq Footage10,072
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,000
60%
Improvement Value:$185,000
40%
Total Assessment$465,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,975+4.2%
2024$25,887+0.3%
2023$25,821+0.3%
2022$25,738+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$42,500
DeedBook 2339, Page 942

Property Built

Built

Year Built: 1950