Skip to content

140 Huff Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1927

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Apr 14, 2019

Property Information

Block34602
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage976
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,600
16%
Improvement Value:$84,000
84%
Total Assessment$99,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,778+4.2%
2024$5,545+0.3%
2023$5,531+0.3%
2022$5,513+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft976DeedBook 6368, Page 1252Recorded5/28/2019

Property Sale

Sale
$27,480

From:

To:

Sq Ft976DeedBook 6303, Page 688Recorded10/11/2017

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 3068, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 1927