Skip to content

110 Brinton Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1920

Last Sale Price
$40,200
Last Sale Date
Aug 31, 2016

Property Information

Block34602
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,463
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,600
17%
Improvement Value:$75,100
83%
Total Assessment$90,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,262+4.2%
2024$5,049+0.3%
2023$5,037+0.3%
2022$5,020+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$40,200

From:

To:

Sq Ft1,463DeedBook 6262, Page 871Recorded9/20/2016

Property Sale

Sale
$106,319

From:

To:

Sq Ft1,463DeedBook 6241, Page 1714Recorded2/18/2016

Property Sale

SaleMulti
$91,999
DeedBook 2792, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1920