Skip to content

111 Oliver Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1928

Last Sale Date
May 21, 1990

Property Information

Block34604
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,270
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,100
22%
Improvement Value:$62,200
78%
Total Assessment$79,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,350+4.5%
2024$4,165+0.3%
2023$4,154+0.3%
2022$4,139+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1928