Skip to content

133 Abernethy Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1929

Last Sale Price
$247,777
Last Sale Date
Jan 28, 2022

Property Information

Block34802
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageFZ

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,673
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,800
39%
Improvement Value:$83,000
61%
Total Assessment$136,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,936+4.2%
2024$7,616+0.3%
2023$7,597+0.3%
2022$7,572+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$247,777
Sq Ft1,673DeedBook 6475, Page 310Recorded2/11/2022

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 4164, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1929