Skip to content

127 Abernethy Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1935

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 11, 2016

Property Information

Block34802
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageFZ

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,408
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,700
39%
Improvement Value:$80,700
61%
Total Assessment$132,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,681+4.2%
2024$7,371+0.3%
2023$7,352+0.3%
2022$7,328+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$199,000

From:

To:

Sq Ft1,272DeedBook 6181, Page 594Recorded10/23/2013

Property Sale

Sale
$227,000
DeedBook 4770, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1935