Skip to content

107 Morningside Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1932

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2024

Property Information

Block34803
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageFZ

Building Details

Building Class16
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,168
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,100
32%
Improvement Value:$105,000
68%
Total Assessment$155,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,997+4.2%
2024$8,634+0.3%
2023$8,613+0.3%
2022$8,585+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6577, Page 1500

Property Sale

SaleMulti
$132,000
DeedBook 2715, Page 350

Property Built

Built

Year Built: 1932