Skip to content

111 Morningside Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$137,500
Last Sale Date
May 15, 1998

Property Information

Block34803
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageFZ

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,862
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,400
25%
Improvement Value:$151,300
75%
Total Assessment$201,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,701+4.2%
2024$11,229+0.3%
2023$11,200+0.3%
2022$11,164+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$137,500
DeedBook 3380, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1950