Skip to content

502 Sanhican Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1925

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Sep 21, 2021

Property Information

Block34804
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageFZ

Building Details

Building Class16
DescriptionF1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,471
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,400
35%
Improvement Value:$91,700
65%
Total Assessment$142,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,243+4.2%
2024$7,911+0.3%
2023$7,891+0.3%
2022$7,865+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,471DeedBook 6461, Page 1729Recorded10/26/2021

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 5085, Page 43

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 3610, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1925