Skip to content

938 Parkside Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1926

Last Sale Price
$109,000
Last Sale Date
Feb 12, 1998

Property Information

Block35003
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,825
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,400
16%
Improvement Value:$86,000
84%
Total Assessment$102,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,940+4.2%
2024$5,701+0.3%
2023$5,686+0.3%
2022$5,668+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 3328, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1926