Skip to content

18 Cadwalader Terr

Trenton, NJ 08618

Built 1930

Last Sale Price
$53,000
Last Sale Date
Oct 19, 2012

Property Information

Block35004
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,100
19%
Improvement Value:$71,200
81%
Total Assessment$88,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,122+4.2%
2024$4,916+0.3%
2023$4,903+0.3%
2022$4,887+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 6158, Page 695

Property Built

Built

Year Built: 1930