Skip to content

26 Cadwalader Terr

Trenton, NJ 08618

Built 1930

Last Sale Date
Jul 16, 2012

Property Information

Block35004
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,720
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,400
16%
Improvement Value:$86,500
84%
Total Assessment$102,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,969+4.2%
2024$5,728+0.3%
2023$5,714+0.3%
2022$5,696+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930