Skip to content

2040 Riverside Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1918

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Jun 23, 1999

Property Information

Block35203
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageFZ

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,326
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,500
23%
Improvement Value:$70,300
77%
Total Assessment$90,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,267+4.2%
2024$5,055+0.3%
2023$5,042+0.3%
2022$5,026+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 3636, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1918