Skip to content

2018 Riverside Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 24, 2023

Property Information

Block35203
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageFZ

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,136
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,000
27%
Improvement Value:$58,400
73%
Total Assessment$80,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,664+4.2%
2024$4,476+0.3%
2023$4,465+0.3%
2022$4,450+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$135,000
Sq Ft1,136DeedBook 6524, Page 323Recorded5/24/2023

Property Sale

Sale
$27,500

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 6203, Page 1018Recorded10/2/2014

Property Sale

SaleMulti
$154,900
DeedBook 4693, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1953