Skip to content

224 Huff Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1930

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Oct 19, 2007

Property Information

Block35801
Lot52
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,076
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,400
22%
Improvement Value:$57,200
78%
Total Assessment$73,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,270+4.2%
2024$4,097+0.3%
2023$4,087+0.3%
2022$4,074+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5744, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1930