Skip to content

103 Huff Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1926

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
May 16, 2006

Property Information

Block34603
Lot53
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,162
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,400
21%
Improvement Value:$62,800
79%
Total Assessment$79,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,594+4.2%
2024$4,409+0.3%
2023$4,398+0.3%
2022$4,384+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 5373, Page 134

Property Sale

SaleMulti
$132,000
DeedBook 4879, Page 77

Property Sale

SaleMulti
$69,900
DeedBook 2993, Page 352

Property Built

Built

Year Built: 1926