Skip to content

209 Oliver Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1929

Last Sale Price
$74,000
Last Sale Date
Aug 11, 1987

Property Information

Block35803
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,800
19%
Improvement Value:$67,900
81%
Total Assessment$83,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,855+4.2%
2024$4,660+0.3%
2023$4,648+0.3%
2022$4,633+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 2408, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1929