Skip to content

714 Hoffman Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1936

Last Sale Price
$69,500
Last Sale Date
Nov 7, 1994

Property Information

Block34603
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,400
20%
Improvement Value:$66,900
80%
Total Assessment$83,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,832+4.2%
2024$4,637+0.3%
2023$4,626+0.3%
2022$4,611+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$69,500
DeedBook 2878, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1936