Skip to content

52 Abernethy Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1952

Last Sale Price
$113,500
Last Sale Date
Jul 17, 2000

Property Information

Block36101
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,026
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,100
48%
Improvement Value:$58,500
52%
Total Assessment$112,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,532+4.2%
2024$6,268+0.3%
2023$6,253+0.3%
2022$6,232+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$113,500
DeedBook 3881, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1952