Skip to content

152 Abernethy Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1961

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Apr 28, 2005

Property Information

Block36201
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,966
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,900
34%
Improvement Value:$106,500
66%
Total Assessment$161,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,363+4.2%
2024$8,985+0.3%
2023$8,963+0.3%
2022$8,933+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$280,000
DeedBook 5052, Page 25

Property Sale

SaleMulti
$155,900
DeedBook 4327, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1961