Skip to content

158 Abernethy Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1953

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Dec 10, 2024

Property Information

Block36201
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,889
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,300
27%
Improvement Value:$148,400
73%
Total Assessment$202,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,759+4.2%
2024$11,284+0.3%
2023$11,256+0.3%
2022$11,219+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft2,889DeedBook 6577, Page 453Recorded12/12/2024

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft2,574DeedBook 6251, Page 657Recorded6/2/2016

Property Built

Built

Year Built: 1953