Skip to content

206 Morningside Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 18, 2022

Property Information

Block36202
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageFZ

Building Details

Building Class16
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,892
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,800
26%
Improvement Value:$129,100
74%
Total Assessment$174,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,146+17.7%
2024$8,618+0.3%
2023$8,596+0.3%
2022$8,568+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft1,892DeedBook 6465, Page 41Recorded11/22/2021

Property Sale

SaleMulti
$68,000
DeedBook 2759, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1960