Skip to content

147 Abernethy Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1940

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Apr 22, 2022

Property Information

Block36202
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,950
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,500
42%
Improvement Value:$75,300
58%
Total Assessment$129,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,530+4.2%
2024$7,226+0.3%
2023$7,208+0.3%
2022$7,184+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft1,950DeedBook 6484, Page 620Recorded5/3/2022

Property Built

Built

Year Built: 1940