Skip to content

203 Afton Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1937

Last Sale Price
$61,500
Last Sale Date
Jun 29, 1984

Property Information

Block36203
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageFZ

Building Details

Building Class16
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,300
39%
Improvement Value:$73,400
61%
Total Assessment$119,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,944+4.2%
2024$6,664+0.3%
2023$6,647+0.3%
2022$6,625+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$61,500
DeedBook 2262, Page 916

Property Built

Built

Year Built: 1937