Skip to content

111 Spring St

Trenton, NJ 08618

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block3701
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,883
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,800
12%
Improvement Value:$42,600
88%
Total Assessment$48,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,808+4.2%
2024$2,694+0.3%
2023$2,688+0.3%
2022$2,679+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6561, Page 1832

Property Sale

Sale
$80,000
Sq Ft1,883DeedBook 6522, Page 1566Recorded5/11/2023

Property Sale

Sale
$19,900
DeedBook 2486, Page 901

Property Built

Built

Year Built: 1920