Skip to content

575 Rutherford Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 29, 2022

Property Information

Block5903
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,918
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,200
15%
Improvement Value:$46,400
85%
Total Assessment$54,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,167+4.2%
2024$3,040+0.3%
2023$3,032+0.3%
2022$3,022+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920