Skip to content

137 Spring St

Trenton, NJ 08618

Built 1920

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
May 17, 2021

Property Information

Block3701
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3SB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,406
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,600
7%
Improvement Value:$74,400
93%
Total Assessment$80,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,641+4.2%
2024$4,454+0.3%
2023$4,442+0.3%
2022$4,428+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
Sq Ft2,406DeedBook 6444, Page 565Recorded6/11/2021

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 3096, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1920