Skip to content

88 Passaic St

Trenton, NJ 08618

Built 1920

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Oct 20, 2022

Property Information

Block3702
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,787
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,900
7%
Improvement Value:$75,600
93%
Total Assessment$81,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,745+79.1%
2024$2,650+0.3%
2023$2,643+0.3%
2022$2,635+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$35,000
Sq Ft1,787DeedBook 6506, Page 104Recorded11/1/2022

Property Sale

Sale
$22,500

From:

To:

Sq Ft1,787DeedBook 6421, Page 41Recorded11/10/2020

Property Sale

Sale
$5,000

From:

To:

Sq Ft1,787DeedBook 6419, Page 683Recorded10/23/2020

Property Sale

Sale
$7,950
DeedBook 2223, Page 781

Property Built

Built

Year Built: 1920