Skip to content

101 N Broad St

Trenton, NJ 08608

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Apr 19, 2017

Property Information

Block401
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageTDA

Building Details

Building Class10
Description3SB 12,782 NRA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage16,800
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,900
48%
Improvement Value:$222,100
52%
Total Assessment$430,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,944+4.2%
2024$23,938+0.3%
2023$23,878+0.3%
2022$23,801+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft16,800DeedBook 6283, Page 14Recorded4/26/2017

Property Built

Built

Year Built: 1950