Skip to content

402 Reservoir St

Trenton, NJ 08618

Built 1999

Last Sale Price
$67,490
Last Sale Date
Dec 21, 1999

Property Information

Block4401
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,400
12%
Improvement Value:$54,800
88%
Total Assessment$62,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,608+4.2%
2024$3,463+0.3%
2023$3,454+0.3%
2022$3,443+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$67,490
DeedBook 3734, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1999