Skip to content

406 Reservoir St

Trenton, NJ 08618

Built 2000

Last Sale Price
$64,990
Last Sale Date
Jun 1, 2000

Property Information

Block4401
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,400
13%
Improvement Value:$51,800
88%
Total Assessment$59,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,434+4.2%
2024$3,296+0.3%
2023$3,287+0.3%
2022$3,277+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$64,990
DeedBook 3838, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 2000