Skip to content

131-1/2 Frazier St

Trenton, NJ 08618

Built 1998

Last Sale Price
$69,900
Last Sale Date
Jul 29, 1998

Property Information

Block4401
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,290
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,800
11%
Improvement Value:$48,200
89%
Total Assessment$54,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,883+4.6%
2024$2,756+0.3%
2023$2,749+0.4%
2022$2,739+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 3416, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1998