Skip to content

439 Calhoun St

Trenton, NJ 08618

Vacant Land

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Sep 16, 1983

Property Information

Block4402
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$20,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,172+4.2%
2024$1,125+0.3%
2023$1,122+0.3%
2022$1,118+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 2234, Page 8