Skip to content

4-6 Wilson St

Trenton City, NJ 03611

Built 1910

Last Sale Price
$58,000
Last Sale Date
Jul 28, 1995

Property Information

Block4501
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,300
10%
Improvement Value:$65,900
90%
Total Assessment$73,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,246+4.2%
2024$4,075+0.3%
2023$4,065+0.3%
2022$4,052+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 2964, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1910