Skip to content

197 Pennington Ave

Trenton, NJ 08618

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 3, 2023

Property Information

Block4501
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,500
85%
Improvement Value:$5,600
15%
Total Assessment$37,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,152+4.2%
2024$2,065+0.3%
2023$2,060+0.3%
2022$2,053+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,200
DeedBook 2340, Page 864