Skip to content

169 Pennington Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1861
Commercial

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Aug 6, 2009

Property Information

Block4501
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF3S 2482SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,321
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,600
27%
Improvement Value:$82,700
73%
Total Assessment$113,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,573+4.2%
2024$6,307+0.3%
2023$6,292+0.3%
2022$6,271+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 6013, Page 532

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5395, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1861