Skip to content

32 Dunham St

Trenton, NJ 08618

Built 1910

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Feb 21, 2024

Property Information

Block4502
Lot47
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage996
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,600
8%
Improvement Value:$64,800
92%
Total Assessment$70,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,084+120.3%
2024$1,854+0.3%
2023$1,849+0.3%
2022$1,843+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$135,000
Sq Ft996DeedBook 6549, Page 1319Recorded2/23/2024

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 6169, Page 1846

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5784, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1910