Skip to content

48 Dunham St

Trenton, NJ 08618

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 9, 2022

Property Information

Block4502
Lot55
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage996
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,700
17%
Improvement Value:$27,700
83%
Total Assessment$33,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,938+4.2%
2024$1,859+0.3%
2023$1,855+0.3%
2022$1,849+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook 6042, Page 513

Property Sale

Sale
$73,950
DeedBook 5608, Page 126

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 4980, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1910