Skip to content

319 Rutherford Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1896

Last Sale Price
$44,500
Last Sale Date
Nov 2, 2018

Property Information

Block4601
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,398
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,000
21%
Improvement Value:$30,100
79%
Total Assessment$38,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,210+4.2%
2024$2,121+0.3%
2023$2,116+0.3%
2022$2,109+1.6%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$44,500

From:

To:

Sq Ft1,398DeedBook 6348, Page 1466Recorded11/15/2018

Property Sale

Sale
$14,500

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 62450, Page 8190Recorded4/1/2016

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 6231, Page 1811

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 6156, Page 653

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 5419, Page 101

Property Sale

Sale
$7,800
DeedBook 1932, Page 398

Property Built

Built

Year Built: 1896