Skip to content

256 Bellevue Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1920

Last Sale Price
$116,600
Last Sale Date
Feb 22, 2022

Property Information

Block4703
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,812
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,000
15%
Improvement Value:$39,600
85%
Total Assessment$46,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,703+4.2%
2024$2,594+0.3%
2023$2,588+0.3%
2022$2,579+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$116,600
Sq Ft1,812DeedBook 6476, Page 1023Recorded2/28/2022

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4668, Page 243

Property Sale

Sale
$3,000
DeedBook 4213, Page 33

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 3999, Page 193

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook 2372, Page 991

Property Built

Built

Year Built: 1920