Skip to content

217 Bellevue Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Oct 16, 2025

Property Information

Block4704
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,944
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$7,400
16%
Improvement Value:$37,900
84%
Total Assessment$45,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,628+4.2%
2024$2,522+0.3%
2023$2,516+0.3%
2022$2,507+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
Sq Ft1,944DeedBook 6607, Page 689Recorded10/31/2025

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 6172, Page 1577

Property Sale

Sale
$15,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1900