Skip to content

128 Exton Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1902

Owner
---
Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Feb 10, 2025

Property Information

Block5002
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,108
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$7,400
19%
Improvement Value:$30,600
81%
Total Assessment$38,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,204+4.2%
2024$2,115+0.3%
2023$2,110+0.3%
2022$2,103+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$120,000
Sq Ft1,108DeedBook 6582, Page 1337Recorded2/11/2025

Property Sale

Sale
$11,100
DeedBook 6168, Page 408

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5374, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1902