Skip to content

27 Adam Ave

Trenton, NJ 08618

Last Sale Date
Jun 14, 2022

Property Information

Block5002
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,700
66%
Improvement Value:$5,600
34%
Total Assessment$16,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$946+4.3%
2024$907+0.3%
2023$905+0.3%
2022$902+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0