Skip to content

133 Perry St

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Date
Nov 1, 2018

Property Information

Block501
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3SB
Dwellings3
ZoningHIST
Sq Footage3,960
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,800
5%
Improvement Value:$105,800
95%
Total Assessment$111,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$6,197+0.3%
2022$6,177+0.0%
2021$6,177+6.2%
2020$5,818+5.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6348, Page 466

Property Sale

Sale
$2,000

From:

To:

Sq Ft3,960DeedBook 6345, Page 1555Recorded10/23/2018

Property Built

Built

Year Built: 1950