Skip to content

141 Perry St

Trenton, NJ 08618

Built 1900

Last Sale Price
$960,000
Last Sale Date
Mar 4, 2021

Property Information

Block501
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionB3S
Dwellings2
ZoningHIST
Sq Footage3,175
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,800
7%
Improvement Value:$82,800
93%
Total Assessment$88,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,140+4.2%
2024$4,932+0.3%
2023$4,920+0.3%
2022$4,904+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$960,000
DeedBook 6447, Page 217

Property Sale

SaleMulti
$24,000
DeedBook 2442, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1900