Skip to content

116 E Hanover St

Trenton, NJ 08608

Commercial

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Nov 23, 2021

Property Information

Block503
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageTDA

Building Details

Building Class10
DescriptionPAVING
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
75%
Improvement Value:$49,800
25%
Total Assessment$197,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,474+4.2%
2024$11,012+0.3%
2023$10,984+0.3%
2022$10,948+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$138,000
DeedBook 2300, Page 868